Domowe sposoby na czyraki
6

A A A

Z czyrakami można próbować radzić sobie samemu w domu, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zmiany są pojedyncze. Bardzo popularnym sposobem są okłady ze zgniecionych liści kapusty oraz z surowej cebuli. Jak jeszcze wykorzystując domowe sposoby możemy walczyć z tą chorobą?

Cebula

Okłady z surowej cebuli robimy z grubo pokrojonych plastrów, które podgrzewamy, a następnie układamy na czyraku. Chore miejsca można też przemywać od 3 do 4 razy dziennie sokiem z cebuli.

Maść cebulowa

Maść cebulową możemy w łatwy sposób wykonać samodzielnie. W tym celu należy obrać dużą cebulę, a następnie zetrzeć ją na tarce i dodać do niej 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę mąki pszennej oraz połowę tubki maści Tormentiol. Wszystkie składniki należy połączyć ze sobą, dokładnie wymieszać na gęstą papkę i gotową przykładać na czyraki.

Domowe sposoby na czyraki

Kurkuma, fot. Carlos Lorenzo via Compfight cc

Inne sposoby

Na czyraka doskonale działa również papka wykonana z kurkumy i wody. Przygotowaną papkę w formie okładu należy 3 razy dziennie nakładać na wrzód – dzięki niej w czyraku zmniejszy się ilość ropy. Kurkumę wymieszaną z mlekiem można też stosować od wewnątrz – pijąc ją. W celu zmniejszenia opuchlizny zaleca się użycie sproszkowanych nasion kminku namoczonych w gorącej wodzie. Tak przygotowaną papkę należy nakładać na chore miejsce od 3 do 4 razy dziennie.

Obrzęk zniknie już po pierwszym dniu stosowania, a wrzód nie będzie już tak bardzo bolesny. Czyraka można przemywać też olejkiem z drzewa herbacianego. Dobre rezultaty przynosi także nakładanie bezpośrednio na czyraki papki zrobionej z liści miodly indyjskiej, które rozcieramy na jednolitą masę (najlepiej w makutrze). Z kolei siarczan magnezu – inaczej sól z Epson – można stosować bezpośrednio na czyraka bądź w rozcieńczeniu wodą.

Leki z apteki

W aptece znajdziemy leki bez recepty, które pomagają w leczeniu czyraków. Do jednych z bardziej polecanych i przynoszących spodziewane efekty należy maść ichtiolowa. Po jej zastosowaniu wrzody szybciej pękają i wysuszają się. Godne polecenia są też kremy antybakteryjne, którymi można smarować wrzody.

Odpowiednia dieta

W dużym stopniu przyczyną powstawania wielu czyraków są niektóre choroby. Między innymi należy do nich cukrzyca, dlatego też w walce z czyrakami dużą rolę odgrywa dieta. Często chory musi ze swojego jadłospisu wyeliminować niektóre produkty, takie jak cukier, pokarmy uczulające, oraz takie, które mogą działać na układ odpornościowy. Należy też dostarczyć do organizmu cynk, beta karoten, oraz witaminy A, C i E.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*